Właściwa profilaktyka przeciw pasożytnicza jest szczególnie ważna ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia pasożytów na człowieka (najbardziej narażone są dzieci).

Należy także pamiętać o zapewnieniu ochrony przed pasożytami zewnętrznymi (pchły, wszoły, kleszcze), które przenoszą groźne choroby (babeszjoza, borelioza).

Wszystkie zwierzęta przebywające w domu i na zewnątrz mogą się zarazić pasożytami. Stopień ryzyka, a tym samym częstotliwość przeprowadzanych zabiegów odrobaczających zależy od sposobu utrzymania, użytkowania i wieku zwierzęcia. W czasie pobytu za granicą, zwłaszcza w innym klimacie, psy i koty mogą być narażone na dodatkowe ryzyko zarażenia się występującymi tam pasożytami.

Szczeniaki mogą się zarazić glistami już w życiu płodowym a kocięta w trakcie karmienia przez matkę.

Nawet zwierzęta niewychodzące na zewnątrz,  takie jak króliki, świnki morskie (obecnie kawia domowa) czy gryzonie powinny być odrobaczane 1-2 razy do roku.

Proponowany program odrobaczania

Psy  

Pierwsze odrobaczanie w wieku ok. 3 tygodnia życia potem ok. 5 tygodnia (przed szczepieniem) i przez pierwsze miesiące co 4 tygodnie. Od 6 miesiąca życia co 3-6 miesięcy zależnie od trybu życia.

Koty

Pierwsze odrobaczanie w wieku ok. 5 tygodnia życia potem ok. 7 tygodnia (przed szczepieniem) i przez pierwsze miesiące co 4 tygodnie. Od 6 miesiąca życia co 3-6 miesięcy zależnie od trybu życia.