Zabieg

Każdy zabieg wymagający premedykacji lub znieczulenia ogólnego obarczony jest ryzykiem komplikacji i może stworzyć zagrożenie życia zwierzęcia. Aby zmniejszyć to ryzyko każde zwierzą powinno być przebadanie stosownie do wieku i rasy oraz przygotowane przez właściciela.

Leki anestezjologiczne powodują często nudności i wymioty, a także spowalniają pracę przewodu pokarmowego dlatego zwierzę powinno być  odpowiednio przegłodzone przed zabiegiem. U psów jest to ok. 12 godzin głodówki przed zabiegiem, u kotów ok. 6 godzin chyba, że lekarz zaleci inaczej .

W tym czasie nie ogranicza się dostępu do wody . Zwierzę nie powinno być też forsowane fizycznie długim spacerem czy treningiem w dniu zabiegu.

 

Badania specjalistyczne

USG

Ważne jest, aby podczas badana ultrasonograficznego zwierzę było na czczo. Dlatego nasz pupil powinien być poddany 12 godzinnej głodówce przed badaniem. Dostęp do wody nie powinien być ograniczany. Pęcherz moczowy powinien być wypełniony dlatego nie pozwalamy się pupilowi wysikać minimum 2 godziny przed badaniem.

Badanie krwi

Na badania krwi przychodzimy z pupilem na czczo. Pokarm spożyty nawet kilka godzin wcześniej może spowodować lipemię a przez to zafałszować lub uniemożliwić wykonanie testów z krwi. Nie powinno się też przed pobraniem krwi podawać leków, chyba że lekarz zadecyduje inaczej (np. podczas leczenia tarczycy badania kontrolne wykonuje się kilka godzin po podaniu leków w celu sprawdzenia ich działania)

RTG

Większość zdjęć rtg udaje się wykonać bez premedykacji ale czasem ból, stres, nietypowe ułożenie pacjenta do zdjęcia mogą wymagać premedykacji dlatego należy przyjść na to badanie z przegłodzonym kilka godzin pupilem.